Demir Savaşları

Demir Savaşları - Bu bir meydan okuma yarışmasıdır.

Demir Savaşları ve Amacı

Talasemi, doğumla başlayan genetik bir hastalık olup, sürekli hastaneye bağımlılık gerektirir. Bu durum tüm yaşamları boyunca devam ettiği için tedaviye uyum son derece hayati ve önemlidir.Bu hastalar sürekli kan transfüzyonu ile yaşam sürdürdükleri için, vücutlarında oluşan demirin uzaklaştırılması hayati önem taşır. Bu nedenle demiri vücuttan uzaklaştıran ilaçlar kullanarak hayatlarını sağlıklı bireyler gibi sürdürebilirler.

Bu yarışmanın amacı, hastaların daha düzenli tedavi almalarını teşvik etmek, içinde bulundukları psikososyal sorunlardan uzaklaştırmak, gruplar arası hatta şehirler arası etkileşimi sağlamak, sağlıklı ve motivasyonlarının yüksek olduğu normal bir hayat sürebileceklerini görmelerini hatırlamaktır. Talasemili bireyler bu durumda sosyal hayatta da aktif olacaklardır.

Yarışmacılar 4 er kişilik takımlardan oluşacaktır. Takımlar bireysel ya da dernekler aracılığı ile oluşturulabilecektir. Takımlar isimlerini ve isterlerse takım logoları özgün olarak tasarlayabileceklerdir.  Bu takımlara özgü isimler ve tasarımlar ile kendilerini ifade edeceklerdir. 10 ila 20 takım ile birinci yarışma başlayacaktır. Yarışma 90 gün sürecektir. Sonuçlar Sosyal ağlar veya tüm katılımcıların bir araya geleceği bir platformda düzenleme komitesi tarafından açıklanacaktır.

Yarışmanın sonucu, takipli oldukları merkezdeki kan transfüzyonuna uyum, şelasyon tedavisine uyum ve buna bağlı olarak kan ferritin sonuçlarındaki düşüşün yüzdesi hesaplanarak açıklanacaktır. Oluşturulan takımlardaki her yarışmacının, yarışmanın başlaması ile ferritin değerleri kayıt altına alınıp, takımın toplam demir yükü hesaplanacaktır. Yarışmanın final aşamasına gelindiğinde ise, tüm takım oyuncularının ilk iki kurala uyumuna bakılıp toplamda düşürdükleri ferritin yüzdesine göre sıralama yapılacaktır. Eğer hasta hastane vizitlerini ve transfüzyonunu aksatıyorsa ceza puanı alacaktır. Aynı şekilde oral tedaviye uymadığı zamanda ceza puanı alacaktır. Ceza puanları komite tarafından yarışma başlamadan önce duyurulacaktır.

90 günün sonunda yarışmayı birincilikle bitiren takıma;

  1. Takım Samsung A23 akıllı cep telefonu
  2. Takım Samsung Galaxy Watch Active2 akıllı saat
  3. Takım Samsung Galaxy Buds2 kablosuz kulaklık

Sponsorlar

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol