Kan Hastalıkları Federasyonu Hollanda’da Ziyaretlerde Bulundu.

Kan Hastalıkları Federasyonu yetkilileri, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Hollanda’da Utrecht, Leiden ve Amsterdam şehirlerindeki talasemi ve orak hücre anemi hastaları derneklerini ziyaret etti.

Adana, Mersin, Denizli ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren ve kan hastalıkları üzerine çalışma yürüten dernekler tarafından 4 Kasım 2016 tarihinde kurulan Kan Hastalıkları Federasyonu, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Hollanda’ya gitti. Burada Utrecht, Leiden ve Amsterdam şehirlerindeki talasemi ve orak hücre anemi hastaları derneklerini ziyaret eden ve bir dizi incelemelerde bulunan federasyon yetkilileri yurda dönüş yaptı.

HASTA VAKALARINI KARŞILAŞTIRDIK

Gerçekleştirilen ziyaretler hakkında açıklamada bulunan Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, görüşmelerin federasyon çalışmalarına çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren derneklerden gelen 10 kişilik bir grupla Oscar Nederland Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği, Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi, Leiden Üniversitesi Hemoglobinopati Laboratuvarı gibi kurum ve kuruluşların yetkilileriyle bir araya geldiklerini kaydeden Kılıç, “Burada Hollanda’daki talasemi ve orak hücre hastalığının tanısı, önlenmesi, tedavisi ve hastaların bakımı hakkında bilgiler aldık. Hollanda ile Türkiye’deki hasta vakalarının karşılaştırmasını yaparken, gelecekte gerçekleştirilebilecek projeler için işbirliği mutabakatına vardık” dedi.

HOLLANDA DONANIMLI TÜRKİYE DENEYİMLİ

Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Kılıç, Hollanda genelinde 3 bin 500 talasemi ve orak hücre anemi hastasının olduğu bilgisini de verirken, bunlardan 2 bininin göç yoluyla ülkeye geldiğini ifade etti. Kılıç, “Hollanda bu hastalığın tedavisi konusunda bizden daha donanımlı… Ancak deneyim açısından biz daha ilerideyiz. Bununla ilgili olarak gelecek günlerde Hollanda ile işbirliklerimiz olabilir” diye konuştu.

KİMLER KATILDI?

25-29 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Hollanda ziyaretine Ali Kılıç’ın yanı sıra, Hemofili ve Lösemi Hastalıkları Derneği Başkanı Tuğba Kılıç, Şanlıurfa Bir Damla Kan Talasemi Derneği Başkanı İbrahim Dizlek, Denizli Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Turgay Besim, Finike Talasemi Derneği’nden Tayfun Aksoy ve Ziya Arısan, Mersin Talasemi Derneği’nden Selen Dindar ve Sevda Fikir, Kan Hastalıkları Federasyonu Proje Koordinatörü Sadettin Dindar katıldı.

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol