Kan Hastalıkları Federasyonu Kıbrıs’ta

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılımıyla 3. Uluslararası Talasemi Dernekleri Semineri düzenlendi

Kan Hastalıkları Federasyonu Genel Başkanı Kılıç, herkesi 11-12-13 Mayıs’ta Adana’da düzenlenecek 3. Uluslararası Kan Film Festivali’ne davet etti.

Türkiye Kan Hastalıkları Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılımıyla düzenlenen 2. Uluslararası Talasemi Dernekleri Semineri’nde yaptığı sunumda yaptıkları çalışmalardan detaylar verirken, herkesi 11-12-13 Mayıs’ta Adana’da düzenlenecek 3. Uluslararası Kan Film Festivali’ne davet etti.

Kıbrıs Talasemi Derneği’nin 40’ncı yılı nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs Talasemi Derneği tarafından 2. Uluslararası Talasemi Dernekleri Semineri önceki gün tamamlandı.

Bir otelde 2 gün süren seminerin açış konuşmasını yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, talasemili çocuk doğumlarındaki düşüşe işaret ederek, 1980’den bu yana kişilerin yaşıyıcı olup olmadıklarını bilerek evlendiğini kaydetti.

Talasemi hastalarının sayısının yaklaşık 200 civarında sınırlı kaldığını belirten Akıncı, “Önlem alınmasa bu sayı bine kadar çıkabilirdi. Kriz gelmeden önüne geçmek sadece sağlıkta değil, yaşamın her alanında önemli. Talasemi hastalarının yaşam kalitesini yükseltmek ve sorunlarıyla devlet olarak ilgilenmek gerek. Kan ihtiyaçları için farkındalık oluşturmak da çok önemli” ifadelerini kullandı.

Kana herkesin her zaman ihtiyaç duyabileceğini de vurgulayan Akıncı, “Kan bağışı konusundaki farkındalık eğitimle ilgili. Yasalarla, zorlamalarla değil, ikna ederek, dayanışma konusundaki farkındalığı artırarak insanların bunu seve seve yapacağı bir iklimi yaratmak şart” dedi.

Kan Hastalıkları Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç ise seminerde sunum yaparak Türkiye’deki çalışmalar, talasemi tedavisi ve Kan Hastalıkları Federasyonu olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

KILIÇ, ayrıca kan bağışının önemi ve kan hastalıklarına farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlemiş oldukları Kan Film Festivali’nden bahsederek tüm katılımcıları Adana’da 11-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festivale davet etti. 3. Uluslararası Kan Film Festivali’nin her yıl büyüyerek sayılı festivaller arasında yer aldığını, ayrıca Türk Kızılayı’nın festivalin en büyük paydaşı olduğunu, toplumun bu tarz projeler ile daha bilinçli ve duyarlı olduğunu söyledi.

Kıbrıs Talasemi Derneği başkanı Ahmet Varoğlu de derneğin 40 yıldır faaliyet gösterdiğini ve 150 hasta üyesi bulunduğunu, adada 6 kişiden birisinin taşıyıcı olduğunu belirterek, “Eğer dernek olmasaydı 600 yeni hasta daha doğmuş olacaktı. Çalışmalarımız ve tüm devlet kuruluşlarının desteği ile bu aşamaya geldik bundan sonraki süreçte de çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Seminere Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Temsilcisi Dr. Metin Kalender, Azerbaycan Talasemi derneği temsilcileri, Türkiye den bir çok Talasemi derneği temsilcisi, hekimler ve hastalar katıldı.

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol