KAN HASTALIKLARINDA FARKINDALIK PANELİ

KAN HASTALIKLARINDA FARKINDALIK PANELİ

Kan Hastalıkları Federasyonu’nun ‘Kan Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar’ konulu paneli akademisyenleri ve federasyona bağlı dernek yöneticilerini buluşturdu.

 

Adana merkezli olarak kurulan Kan Hastalıkları Federasyonu, ‘Kan Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar’ konulu bir panel düzenledi. Adana Kent Konseyi Tarihi Kız Lisesi Binası’nda gerçekleştirilen etkinliğe akademisyenler ve federasyona bağlar dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Panelde ‘Türkiye’de Talasemi Hastalığının Güncel Durumu’ konusunda bir konuşma yapan Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, etkinliği düzenlemekteki amaçlarını, “Toplumumuzu Talasemi hastalığı ve tedavisi konusunda bilinçlendirmek, bu farkındalıkla birlikte yeni hasta doğumunu önlemek, hasta olan bireylerin tedavilerine yönelik yeni uygulamaları yaygınlaştırmak” olarak açıkladı.

 

Etkinlikte ayrıca Mikrogen Genetik Tanı Merkezi’nden Prof. Dr. Volkan Baltacı, ‘Talasemi Olgularında PreimplantasyonGenetişk Tanı’ konusunu ele alırken; Turan Çetin Tüp Bebek Merkezi’nden Prof. Dr. Turan Çetin, ‘Talasemi Olgularında Tüp Bebek Uygulamaları’; Başkent Üniversitesi Adana Tüp Bebek Merkezi’nden Prof. Dr. Esra Bulgan Kılıçdağ, ‘Talasemi Olgularındaki PGD Uygulamalarında Eşzamanlı Anöploidi Taraması’; Acıbadem Adana Tüp Bebek Merkezi’nden Prof. Dr. Volkan Noyan, ‘HLA Amaçlı Tüp Bebek Uygulamalarında Düşük Over Rezervli Hasta Yönetimi’; Mikrogen Genetik Tanı Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Süleyman Aktuna, ‘Talasemi Olgularında Gen Terapisi Uygulamalarının Güncel Durumu’; Çukurova Üniversitesi Çocuk Hemotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yurdanur Kılınç, ‘Talaseminin Dünü Bugünü Yarını’ konuları üzerine bilgi paylaşımında bulundu.

Kan Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar’ konulu panele Şanlıurfa Bir Damla Kan Talasemi Derneği Başkanı ve Kan Hastalıkları Federasyonu Başkan Yardımcısı İbrahim Dizlek, Kan Hastalıkları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Aksoy, Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bartın, Finike Talasemi Derneği Başkanı Hüseyin Zeybekoğlu, İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği Başkanı Volkan Vural Taş ile hasta ve aileleri katıldı.

Etkinlik sonunda kura çekimi ile 3 aileye ücretsiz tüp bebek imkânı sağlanırken, kasım ayı içerisinde Şanlıurfa’daki hekimlerin kan hastalıkları konusunda bilgilendirilmesi için bir toplantının gerçekleştirileceği bildirildi.

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol