KKTC’de 17 Yıldır Talasemi Hastası Dünyaya Gelmiyor

KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, ada halkının talasemi konusunda önemli bir bilinçlenme kaydettiğini belirterek, “Adada 2000 yılından beri yeni talasemi hastası dünyaya gelmiyor” dedi.

Kan Hastalıkları Federasyonu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret etti. KKTC Sağlık Bakanlığı Talasemi Merkezi’nde gerçekleşen ziyarete KKTC Talasemi Derneği Başkanı Derya Güven de katıldı. Ziyarette konuşan KKTC Sağlık Bakanı Sucuoğlu, adada 150 civarında talasemi hastası olduğunu ve 2000 yılından beri de yeni hasta dünyaya gelmediğini dile getirdi. “Ortaöğretimden itibaren talasemi konusunda eğitimler veriliyor” diyen Sucuoğlu, ada halkının hastalık konusunda önemli bir bilinçlenme kaydettiğini söyledi. Sucuoğlu, “Bu başarıda gerek kamu spotlarının gerek bilgilendirme seminerlerinin önemli rolü oldu” dedi.
Ziyarette konuşan KKTC Talasemi Derneği Başkanı Güven de, dernek faaliyetlerini KKTC Sağlık Bakanlığı Talasemi Merkezi bünyesinde yürüttüklerini, KKTC Sağlık Bakanlığı ile özellikle kan ihtiyacının karşılanması noktasında işbirliği yaptıklarını ve ada halkının bilinçlenmesi noktasında bakanlıkla ortak çalıştıklarını belirtti.
SURİYELİ HASTALAR ÜZERİNE DE ÇALIŞILIYOR
Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Alı Kılıç ise, hem KKTC Sağlık Bakanı Sucuoğlu’na hem de KKTC Talasemi Derneği Başkanı Güven’e ev sahiplikleri için teşekkür etti. Federasyon olarak Türkiye’de neler yaptıklarını anlatan Kılıç, 4 Kasım 2016 tarihinde Adana merkezli olarak kurulduklarını, Adana’dan Mersin’e, Şanlıurfa’dan Denizli’ye pek çok talasemi derneğini bünyesine aldıklarını ve son dönemde de özellikle Suriyeli talasemi hastalarının sorunlarıyla ilgilendiklerini söyledi. Bireysel olarak 10 yıldır talasemi hastalığı için çalıştığını kaydeden Kılıç, “Şu an Kan Hastalıkları Federasyonu olarak, Azerbaycan, Finlandiya, Polonya ve İspanya’dan aramıza katılan talasemi gönüllüleriyle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda kan bağışının yanı sıra hastaların özellikle sosyal sorunlarının çözümüne yönelik faaliyetlerimiz bulunuyor” dedi.
FESTİVALE DAVET ETTİ
5-6-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Adana’da düzenlenecek 2’nci Uluslararası Kan Film Festivali hakkında da bilgi veren Kılıç, federasyon olarak kan hastalıkları konusunda farkındalık oluşturmak için hareket ettiklerini, bu doğrultuda geçen sene ilkini yaptıkları Kan Film Festivali’nin ikincisini uluslararası çevrelerin de katılım gösterdiği bir organizasyonla gerçekleştireceklerini aktardı. Sucuoğlu ve Güven nezdinde ada halkını da festivale davet eden Kılıç, “Etkinliğimiz sadece film gösterimi ve yarışmalardan oluşmayacak. Aynı zamanda sergiler, söyleşiler, kan bağışı etkinlikleri de 3 gün boyunca Adana’nın çeşitli mekânlarında katılımcılarla buluşacak” diye konuştu.

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol