Önleme Programı

Evlilik öncesi test

Talasemi tanı merkezlerinde kan örneği ile yapılabilen basit bir testtir. Bu testin sonuçları evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya engel değildir. Amaç, her ikisi de taşıyıcı çiftleri saptayarak, bu çiftlerin hasta çocuk sahibi olmasının önüne geçmektir. Her ikisi de taşıyıcı olan çiftlere tüp bebek yöntemi önerilir.

Türkiye’nin tam 41 ilinde ücretsiz olarak, evlilik öncesi zorunlu talasemi testi yaptırılmaktadır. Bulunduğunuz ilde Talasemi Tanı Merkezi olmasa dahi, her hangi bir hastanenin hematoloji (kan hastalıkları) bölümüne başvurarak bu testi yaptırabilirsiniz.

 

Doğum öncesi tanı (Prenatal Tanı)

Çift taşıyıcı olan evli çiftlerin, Her gebelik için %25 hasta çocuk sahibi olma ihtimalleri vardır.Bu tespit edip önlemek için Doğum Öncesi Tanı (prenatal Tanı) yapılabilmektedir. Bebek doğmadan, hastalığının olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir testtir. Gebeliğin 8inci ila 12nci haftaları arasında, yapılır.Eğer bebek hasta ise anne ve babaya danışmanlık verilerek onayları ile gebelik  sonlandırılır.

 

Nasıl Önlenir

Eğitim, Tarama, Genetik Danışma ve Doğum öncesi tanı oldukça önemlidir.Tüp bebek yöntemi ile tamamen sağlıklı bir çocuk sahibi olunabilir.

Kan hastaları için gönüllü olarak çalışmak ister misiniz ?

Gönüllü ağımıza katılmak için başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

Gönüllü Ol